2019 Üç Aylar Ne Zaman ? 3 Aylara ne kadar kaldı, Başlangıç Bitiş Tarihi

Ayların en özellerinden olan Recep, Şaban, Ramazan aylarından oluşan üç aylar, bereketin bolluğun ve hayırın en yüksek mevsimidir. Merhamet dağlarının göründüğü şevkat rüzgarlarının hissedildiği, üç ayların 2019'da ne zamana denk geldiği pek çok vatandaşın merak ettiği konu oldu. Peki, üç aylar ne zaman?

2019 Üç Aylar Ne Zaman ? 3 Aylara ne kadar kaldı, Başlangıç Bitiş Tarihi

Üç ayların değerini ifade eden diğer bir önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır. Üç aylar içinde Regaip, Miraç ve Berat kandillerinin yanı sıra Kadir gecesi de bulunuyor. Üç ayların içinde bulunan Regaib Kandili, Recep ayının ilk cuma gecesine, Mirac Kandili, Recep ayının yirmi yedinci gecesine, Berat Kandili, Şaban ayının on beşinci gecesine, Kadir gecesi ise Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlar. İşte merak edilen üç ayların başlangıç tarihi…
 

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

3 ayların gelmesiyle yüreklerinde farklı bir coşku oluşan Müslümanlar, 2019 yılına yaklaşmamız ile birlikte 3 ayların ne zaman başlayacağı sorusuna yanıt aramaya başladı.

İşte 2019 üç ayların başlama tarihi:

Recep Başlangıcı 08 Mart 2019 Cuma

Şaban Başlangıcı 06 Nisan 2019 Cumartesi

Ramazan Başlangıcı 06 Mayıs 2019 Pazartesi

Ramazan Son Günü 04 Haziran 2019 Salı

Üç aylar ne demek? Kısaca önemi nedir?

İslam dinine göre bazı günler ve aylar belli özellikleriyle öne çıkar. İşte, kıymet verilen üç aylar da bunlardandır…

Üç aylar olarak adlandırılan bu aylar; Receb, Şaban ve Ramazan’dır. Müslümanlar bazı aylar, gün ve gecelerdeki dua, namaz ve oruç gibi ibadetlerin kabul edileceğine inanırlar. Kulların çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve aylar sebep kılınmıştır.

                                                                                        üç aylar

Bu ayların Müslümanlar için değerli olmasının sebeplerinden birisi Hz. Muhammed (s.a.v.)’in bu aylar hakkında söylediği sözlerdir. Peygamber; “Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” diye buyurmuş ve “Allah’ım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua etmiştir. Beş mübarek kandil gecesinden dördü bu aylar içerisindedir.

Üç aylardan ilki Receb ayıdır. Receb, “yüceltilmiş, içine ikramlar konulmuş ay” ve “hazırlanmak” manalarına gelmektedir. Bu ay içinde iki mübarek gece vardır. Receb ayının ilk cuma gecesi Regaib kandilidir. Yirmi yedinci gecesi Miraç gecesidir. Miraç, “merdiven”, “yükselecek yer”, “en yüksek makam” manalarına gelmektedir. Bu gecede Hz. Muhammed bir mucize olarak Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs‘teki Mescid-i Aksa‘ya ve oradan da göğe yükselip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmıştır. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece inen Bakara suresinin son ayetleri ile Müslümanlar’ın sıkıntılarının sona ereceği ve Allah’a ortak koşmadıkları, tevhidden ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir.

                                                                                        üç aylar

Mübarek üç aylardan ikincisi, Şaban ayıdır. Şaban, “dağılan”, “saçılan” anlamındadır. Bu ay Ramazan’a hazırlık ayıdır. Aynı zamanda hayır ayı olarak bilinir. Şaban ayının on beşinci gecesi Berat gecesidir. Berat kelimesi, “borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak” manalarına gelmektedir. Bu gecede Kur’an-ı Kerim bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu gecenin hürmetine pek çok günahın bağışlandığına inanılır.

Üç ayların üçüncüsü bereket ayı olarak adlandırılan Ramazan ayıdır. Bu ay, çok kıymetli ve şereflidir. Bu ayda Kur’an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır. Bu ayda yapılan bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farz ibadetlere verilen sevap gibidir. Kur’an-ı Kerim’in vahyedilmeye başlandığı Kadir gecesi bu ay içindedir. Bu gece Müslümanlar için çok kıymetlidir ve ibadetle geçirilerek tövbelerin kabulüne inanılır. Ramazan’ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER