Trump Dünya Bankası Başkanlığına David Malpass'ı Aday Gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Bankası Başkanlığı için ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass'ı aday gösterdi.

Trump Dünya Bankası Başkanlığına David Malpass'ı Aday Gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass'ı Dünya Bankası Başkanlığına aday gösterdi. George W. Bush ve Ronald Reagan döneminde de Hazine Bakanlığında önemli görevlerde bulunan Malpass, Dünya Bankasına yönelik eleştirileriyle biliniyor.


YÖNETİMİ YOLSUZLUKLA SUÇLUYORDUMalpass, 2008 krizinde iflas eden yatırım bankası Bear Stearns'ta da baş ekonomist olarak görev alırken, Washington merkezli Dünya Bankası yönetimini, yolsuzluk ve bankayı kötü yönetmekle suçluyordu. Muhafazakar ve Trump'la iyi ilişkileri olduğu bilinen Malpass'ın en son Çin ile devam eden gerilimli ticari müzakerelerde önemli görevler üstlendiği ifade ediliyor.MNUCHİN VE IVANKA ÖNERDİ İDDİASIMalpass, Dünya Bankası Yönetim Kurulundaki ülkelerce onaylanırsa Ocak'ta Dünya Bankası Başkanlığından istifa eden Jim Yong Kim'in yerine geçmiş olacak. Amerikan medyasında yer alan haberlerde Malpass'ın Trump'a ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve kızı Ivanka Trump tarafından önerildiği iddia ediliyor.Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER