İstanbul Kartal'da 8 Katlı Bina Çöktü! 2 Kişi Öldü, 6 Kişi Yaralı Olarak Kurtarıldı

İstanbul Kartal'da 43 kişinin yaşadığı 8 katlı bina çöktü. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İstanbul Valiliği, binanın çökmesi sonucu 2 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralı kurtarıldığını bildirdi.

İstanbul Kartal'da 8 Katlı Bina Çöktü! 2 Kişi Öldü, 6 Kişi Yaralı Olarak Kurtarıldı

İstanbul'un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta 43 vatandaşın yaşadığı 8 katlı bina çöktü. İstanbul Valiliği, Kartal'da binanın çökmesi sonucu 2 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralı kurtarıldığını bildirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, binada adrese dayalı nüfus sistemine göre 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu söyledi. Başsavcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, Anadolu Sulh Ceza Hakimliği yayın yasağı kararı verdi.


BURSA VE SAKARYA'DAN EKİPLER KURTARMA GELDİ


İstanbul'un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta bulunan 8 katlı bir bina saat 16.00 sıralarında çöktü. İlk gelen bilgi ise çöken binanın 6 katlı ve Maltepe ilçesinde olduğu yönündeydi.


İhbar üzerine olay yerine çok sayıda AFAD, polis, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. Bursa ve Sakarya'dan da kurtarma ekiplerinin arama çalışmalarına katıldığı öğrenildi.


VALİ YERLİKAYA: 3 KATI KAÇAK


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Yerlikaya, 18 numaradaki apartmanın saat 16.00 civarında yıkıldığını kaydetti.


BİNA RİSKLİ KATEGORİDE DEĞİL


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kaynaklarına göre çöken binanın riskli kategoride olmadığı kaydedildi. Binanın bulunduğu alanın da kentsel dönüşüm alanı olmadığı bildirildi.


SORUŞTURMA VE YAYIN YASAĞI KARARI


Bu arada İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatırken, Anadolu Sulh Ceza Hakimliği ise yayın yasağı kararı verdi.


KARTAL BELEDİYE BAŞKANI: BİNADA 43 KİŞİ YAŞIYORDUÇöken binada vatandaşların yaşadığı 14 daire ve binanın alt katında dükkanların olduğu belirtildi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, çöken bina ile ilgili yaptığı açıklamada, 'Bina 1992 yılında ruhsat almış. Burayla ilgili bir yıkım kararı yok. Hemen yanında 3 parsel var yıkım kararı verilmiş. Kartal'da riskli raporu olup yıkılmayan bina yok. Ama bu binanın imar barışını biz göremiyoruz. Müracatını Bakanlık görebilir. Onun dışında bize herhangi bir müracaat yok. Yıkım kararı olan bir yer değil. 14 daire 43 kişinin yaşadığı bilgisi var. Şuan içeride kaç kişi var belli değil. En alta atölye ve atölyede kimse yok. Bina ayrıca bir başkan yardımcımızın akrabasının binası. Binayla ilgili bizim bildiğimiz öğrendiğimiz bir patlama sonucu çökmesidir. 1 yaralı çıkarıldı.' dedi.CEVİZLİ MUHTARI: BODRUM KATINDA 15-20 ÇALIŞANI OLAN TEKSTİL ATÖLYESİ VARCevizli Mahallesi Muhtarı Memiş Dikilitaş olayla ilgili bilgi verdi. Binada 24 daire olduğunu iddia eden Dikilitaş, şunları kaydetti:'Binanın altındaki bodrum katında 15-20 çalışanı olan bir tekstil atölyesi var. Tam sağlıklı bilgi alamadık. Kaç kişi yaşadığını bilmiyorum. Cevizli-Orhantepe sınır olduğu için kesin bilgimiz yok. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Patlama yok, binanın kendi kendine çöktüğü söyleniyor. Binanın çok eski bina olduğu söyleniyor.'Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ ise yaptığı açıklamada, binada 14 daire olduğunu, yaklaşık 27-30 kişinin binada yaşadığını söyledi.Dağ, binada oturanların yakınlara göre enkaz altında 15 civarında kişinin bulunduğunu ifade ederek, altta bulunan konfeksiyon atölyenin ise boş olduğunu dile getirdi.'SESİMİ DUYAN VAR MI'Binada yaşayanların yakınları da haberi alarak olay yerine akın etti. İtfaiye ekiplerinin binanın enkazına doğru 'Sesimi duyan var mı?' diye seslendiği görüldü. Vatandaşlar da arama kurtarma çalışmalarına yardım ediyor.GÖRGÜ TANIĞI: BİNANIN ÇÖKTÜĞÜNÜ GÖRDÜKOlay yerinden ilk bilgileri paylaşan görgü tanığı, 'Ortalık bir anda toz duman oldu ne olduğunu anlamadık' dedi.'BİNANIN ALTINDA ÇOCUKLAR KALMIŞ OLABİLİR'Binanın çöktüğünü gördüğünü söyleyen görgü tanığı, 'Yol kenarında oynayan çocuklar vardı, tam emin değilim ama binanın altında kalmış olabilirler' dedi.Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER