300 Yıllık Gelenekle Atlar Ateş Üstünde Yürütüldü

İspanya'da kilisede düzenlenen ayinin ardından rahip tarafından kutsanan atlar, ateş üzerinde yürütüldü. Bu gelenekle atların kötü ruhlardan arındığına ve hastalıklardan korunduğuna inanılıyor.

300 Yıllık Gelenekle Atlar Ateş Üstünde Yürütüldü

İspanya'nın küçük bir kasabasında yaşatılan 300 yıllık gelenekle, kötü ruhlardan arınıldığı ve salgın hastalıklardan korunduğuna inanılan atlar ateş üzerinde yürütüldü. Başkenti Madrid'in 100 kilometre kuzeydoğusundaki San Bartolome de Pinares kasabasında atların ateş üzerinde yürütülmesi geleneği bu yıl da renkli geçti.


ATLAR, RAHİP TARAFINDAN KUTSANDI


'Las Luminarias' adı verilen etkinlik kapsamında kilisede düzenlenen ayinin ardından rahip tarafından kutsanan atlar daha sonra kasabanın 20 noktasında çam ağaçlarının yumuşak yeşil dallarıyla yakılan ateşin içinden geçirildi.


ATLARIN HASTALIKTAN ARINDIĞINA İNANIYORLAR


Atların kötülük ve hastalıktan arınmalarını sağladığı inancıyla sık sık yenilenen ateşin üzerine dökülen sularla da duman oluşması sağlandı. Nüfusu 600 olan San Bartolome de Pinares kasabası 'Las Luminarias' ile son yıllarda meraklıların ve fotoğrafçıların da ilgi odağı oldu.


HAYVAN HAKLARI DERNEKLERİ RAHATSIZ


Öte yandan İspanya'daki hayvan hakları dernekleri atların zarar gördüğü gerekçesiyle geleneğin yasaklanması için kampanyalar yürütmeye devam etti. Kasaba halkı atların en iyi şekilde korunduğunu savundu. 18. yüzyıldan kalma geleneğin kökeninde Hristiyan inanışına göre hayvanların koruyucusu kabul edilen Aziz Anton'un her yıl 17 Ocak tarihinde anılması yatıyor.İşte izleyenleri şaşkına çeviren o görüntüler;Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER